French Press - správná příprava kávy
Řada lidí možnost přípravy kávy pomocí French pressu vůbec nezná a pokud o tom někdy slyšeli, připadá jim tato příprava zbytečně složitá. Setkávám se s tímto názorem poměrně často, ale když se zeptám, zda to alespoň vyzkoušeli, většinou slýchávám, že nikoli. French Press je určitě příprava, která stojí za vyzkoušení už jen proto, že nejde o nijak složitou přípravu. Výsledná káva je svěží, aromatická a lahodná a i když nejde o žádnou raketovou vědu, tak určité zákonitosti tato příprava má (stejně jako ostatní přípravy kávy). V tomto článku se podíváme trochu více na to, jak French Press funguje a jak si pomocí něj připravit ten nejlepší šálek kávy.
French press je perfektní vynález, pomocí kterého si v domácích podmínkách připravíte často lepší kávu než ve většině kaváren. Je to nádoba ve tvaru válce (nejčastěji skleněná, ale může být i ocelová) a pístu, na kterém je velmi jemné síto a kterým oddělíme kávovou sedlinu od výsledného nápoje. Hrubost mletí musí být pro přípravu French pressu větší právě proto, aby namletá zrna neprošla jemným sítem pístu. Je to tedy i vhodná varianta pro zapřísáhlé příznivce klasického turka, kteří si však uvědomují, že desetiminutové smáčení kávy, ze které se po tak dlouhé době uvolňují i škodlivé látky, nebude úplně zdravé.
Trochu teorie, kterou můžete případně přeskočit.Při přípravě kávy projdeme třemi fázemi: smáčení, rozpouštění a difuze.
Smáčení je proces, kdy se kávová zrna sytí vodou. Zrna jsou tvořena buňkami a každá z těchto buněk obsahuje některé z pevných látek, které chceme z kávy získat. V čerstvé kávě je v těchto buňkách zachycen i plynný oxid uhličitý a smáčení uvolňuje tento plyn v okamžiku, kterému říkáme „rozkvět“.
V druhé fázi jde o rozpouštění pevných látek, které chceme z kávy získat a které tvoří kávovou část našeho nápoje. Tedy nechceme získat všechny látky, které jsou v kávě, ale jen ty prospěšné. Toto je velmi důležitý krok a později si řekneme něco o tom, proč je např. turecká káva tolik škodlivá.
Konečnou fází je difuze, což je pohyb koncentrátu kávy a vody z kávového zrna do okolní tekutiny. Rozpouštění a difuze se souhrnným názvem nazývá extrakce, ale je užitečné vnímat to jako dvě rozdělené fáze při přípravě kávy.
Výhody French Pressu
- krásný přístroj s dostupnou cenou
- velmi snadná příprava
- nepotřebuje náročnou údržbu
- nemusíte dokupovat žádné filtry
- výsledná káva je velmi svěží a lahodná
- můžete dokonale kontrolovat teplotu vody i čas extrakce
Jak správně připravit French Press
Celkový čas přípravy je 4-5 minut
Množství kávy: 7g na šálek
- Namelte si potřebné množství kávy. Hrubost mletí musí být větší, aby namletá zrna neprošla jemným sítem French Pressu
- Připravte si horkou (ideálně filtrovanou) vodu o teplotě cca 95 °C
- Čistý French Press touto vodou nejprve vypláchněte, tím se sklo zahřeje a káva nebude tak rychle chladnout
- Po vypláchnutí nasypte do French Pressu potřebné množství kávy (7g na šálek)
- Kávu nasypanou do French Pressu zalijte připravenou vodou tak, aby byla hladina těsně nad úrovní kávy, dobře promíchejte a počkejte cca 30 sekund (tento krok můžete přeskočit, ale zbavíte se tím přebytečného oxidu uhličitého, který je zejména v čerstvě pražené kávě a který zabraňuje dokonalé extrakci chutí).
- Dolijte zbytkem vody (podle počtu šálků)
- Nasaďte víčko French Pressu s vytaženým pístem, aby teplo neunikalo ven. Zatím píst nestlačujte dolů.
- Takto nechte extrahovat kávu 3-4 minuty.
- Stlačte píst až dolů, čímž oddělíte kávovou sedlinu od výsledného nápoje. Píst neslouží k tomu, aby z kávy vymačkal poslední kapky vody (tyto chutě v kávě nechceme) a proto na kávovou sedlinu zbytečně netlačte.
- Kávu nalijte do šálků a servírujte. Káva by neměla zůstávat ve French Pressu spolu s kávovou sedlinou, aby se dále nelouhovala. Vznikl by Vám typický český turek (neplést s tureckou kávou) včetně všeho škodlivého, co k turkovi patří (třísloviny, které jsou zodpovědné za nepříjemnou hořkost, přebytečný kofein apod)
Tak ať Vám takto připravená káva chutná. Vychutnejte si ji v klidu a pohodě, zasloužíte si to.